Nasze zwierzaki

Najlepsze forum o zwierzętach


#1 2009-04-07 12:19:35

pysiunia133

pysiunia133

8943082 lub na tel. 5504171
Skąd: Łowicz
Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 88
Punktów :   
WWW

Problemy dermatologiczne psów

Dlaczego psy tak często mają problemy ze skórą?
Skóra jest tą częścią organizmu, która jest najbardziej widoczna. Cokolwiek by na niej nie wystąpiło, właściciel psa od razu to zauważy. Problemy skórne mogą wynikać z różnych przyczyn. Powodem są często choroby wewnętrzne. Schorzenia wątroby, zapalenie trzustki czy zaburzenia hormonalne mogą dać objawy właśnie na skórze. Przyczyną problemów dermatologicznych są również alergie i pasożyty. Niektóre choroby skóry mają podłoże genetyczne (np. atopia), a także nerwowe (dermatozy psychogenne). Osobną kwestię stanowią problemy cywilizacyjne, takie jak zanieczyszczenie środowiska i stres, które wpływają na obniżenie odporności i zwiększają ryzyko zachorowania.

Jakie są najczęstsze problemy dermatologiczne u psów?
Z moich obserwacji i przeprowadzonych przeze mnie testów wynika, że alergie nigdy nie były tak powszechne jak teraz. Kiedyś owszem występowały, ale nie aż do tego stopnia. Można powiedzieć, że obecnie zwierzęta cierpią na choroby alergiczne podobnie jak ludzie. Najczęstszymi schorzeniami, jakie dotykają psy są alergia pokarmowa oraz atopia (atopowe zapalenie skóry). Diagnozuje się również choroby pasożytnicze. Wśród nich warto wymienić demodekozę (inaczej: nużycę), która występuje u młodych psów i jest wywoływana przez groźne pasożyty skóry - nużeńce. Niektóre choroby, takie jak grzybica skóry, występują sezonowo. Dość częste jest również alergiczne pchle zapalenie skóry.

Jakie objawy na skórze psa powinny zaniepokoić właściciela?
Na szczęście skóra jest jak lustro i łatwo zauważyć, gdy dzieje się na niej coś niedobrego. Wtedy zawsze trzeba udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii. Niektóre objawy mogą być jednak mylące. Jeśli np. pies zaczyna gubić sierść, możemy pomyśleć, że mamy do czynienia z tzw. łysieniem okresowym, które pojawia się zwykle w jednym miejscu na ciele psa w czasie zimowym. Tymczasem prawdziwym powodem mogą być zaburzenia hormonalne, które często przebiegają z symetrycznymi wyłysieniami. Dlatego każdy objaw należy dokładnie sprawdzić. Pamiętajmy, że im szybciej dowiemy się, co dolega psu, tym lepiej.

Co jest najważniejsze w leczeniu?
Oczywiście leczenie każdej choroby jest zupełnie inne. Jednak zanim je rozpoczniemy, najbardziej istotne jest właściwe rozpoznanie. Zawsze przeprowadzam dokładny wywiad z właścicielem psa. Zadaję mu dużo pytań dotyczących zwierzaka, aby najpierw wykluczyć pewne choroby. Dopiero później zlecam wykonanie odpowiednich testów. W przypadku młodych psów z jakimikolwiek zmianami na skórze należy na początku wykluczyć nużycę. Często mawiam, że dobry lekarz dermatolog powinien chodzić ze skalpelem w ręku i mikroskopem pod pachą. Pobranie zeskrobiny pozwala jednoznacznie potwierdzić diagnozę.

Co w ramach profilaktyki powinien zrobić właściciel, aby dobrze dbać o skórę pupila?
Przede wszystkim powinien uważnie obserwować stan skóry psa. Trzeba również zwracać uwagę na owłosienie. Sprawdzajmy, czy sierść jest matowa, wypada lub występuje łupież. Istotna jest także odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać niezbędne kwasy tłuszczowe. Profilaktyka jest niezwykle ważna w przypadku ochrony przeciwpchelnej. Psy bywają uczulone na ślinę pcheł, dlatego warto stosować specjalne obroże lub preparaty. Niestety nie da się natomiast uchronić psa przed świerzbowcem lub nużycą, na które nie mamy wpływu.

Czy powinno się kąpać psa ze skłonnościami do zmian skórnych?
Ogólnie mówiąc, z kąpielami nie możemy przesadzać. Gdy są zbyt częste, mogą nadmiernie wysuszyć skórę psa i zaburzyć jej filtr ochronny. Jeśli jednak nasz pies ma problemy ze skórą, konieczne jest stosowanie szamponów dermatologicznych, które mają działanie lecznicze. O wyborze odpowiedniego preparatu dla zwierzaka powinien decydować lekarz weterynarii. Musi on być dostosowany do rodzaju dolegliwości. Innych szamponów używa się, aby zwalczyć łojotok suchy, a innych łojotok tłusty lub grzybicę. Pamiętajmy, że szampony dla ludzi nie są dobre dla zwierząt. W porównaniu z naszym, odczyn PH skóry psów jest wyższy i mniej kwaśny. Po zastosowaniu jakiegokolwiek szamponu, należy sprawdzić, czy nie podrażnił skóry psa. Jeśli tak by się stało, należy go odstawić i poprosić o radę lekarza weterynarii.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumowagrasuperbakugan.pun.pl www.cs-specc.pun.pl www.bakugan-adventures.pun.pl www.siprofit.pun.pl www.x-gaming.pun.pl