Nasze zwierzaki

Najlepsze forum o zwierzętach


#1 2009-04-07 12:20:33

pysiunia133

pysiunia133

8943082 lub na tel. 5504171
Skąd: Łowicz
Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 88
Punktów :   
WWW

Psy wrażliwe

Wrażliwość na pokarm u psów może objawiać się w różny sposób. U jednych zwierząt będą to problemy żołądkowo-jelitowe (biegunki, nawracające zaparcia, wymioty, niechęć do jedzenia). U innych zaś mogą pojawić się objawy skórne (zaczerwienienia skóry, wypadanie włosów, wypryski). U niektórych psów nieleczona alergia pokarmowa może prowadzić do schorzeń, jakie w żaden sposób nie kojarzą się z pokarmem, np. zapalenie uszu, ropne zapalenie skóry. Nie każda jednak wysypka, czy nawet uporczywe czochranie się psa spowodowane jest alergią pokarmową. Przyczyną może być nowy środek czystości w domu (alergia kontaktowa), obecność pcheł, czy atopia (uczulenie na pyłki, kurz domowy). Dopiero dłuższa obserwacja zwierzaka przez właściciela i konsultacja z lekarzem weterynarii umożliwi właściwą diagnozę i odpowiedni sposób leczenia.

Dieta psa wrażliwego
Gdy lekarz potwierdzi alergię lub zdiagnozuje nadwrażliwość przewodu pokarmowego, należy zmienić dietę zwierzaka. Ale to lekarz powinien zdecydować, jaką karmę podamy psu, po wcześniejszym zastosowaniu diety eliminacyjnej. W karmie musi pojawić się inny rodzaj białka zwierzęcego, niż to, które do tej pory stanowiło podstawę psich posiłków. W karmach hipoalergicznych stosuje się np. jagnięcinę, mięso ryb, indyka, czy dziczyznę. Zawarte jest też bezpieczniejsze białko roślinne: ryż, ryż brązowy, kukurydza, owies. Niektóre gatunki karm dodatkowo wzbogacone są w zieloną herbatę lub ekstrakt z pestek winogron (przeciwutleniacze), wyciąg z drożdży (pobudza mechanizmy obronne jelit). Karma psa wrażliwego może również zawierać kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 oraz witaminy i pierwiastki śladowe, które korzystnie wpływają na proces gojenia się podrażnionej skóry i wzmacniają jej barierę ochronną, poprawiają jakość włosa.

Mniejsze porcje
Karmy dla zwierząt wrażliwych, dzięki składnikom w nich zawartych przeważnie są bardziej energetyczne, a to oznacza, że psu podaje się dziennie mniejszą porcję. Dzięki temu każdy posiłek jest łatwiej przyswajalny i mniej obciąża przewód pokarmowy.

Uwaga na smakołyki!
Jeśli nasz zwierzak ma kłopoty z układem pokarmowym, jest na diecie i podajemy mu specjalną hypoalergiczną karmę, pamiętajmy, by nie podsuwać mu żadnych innych smakołyków, szczególnie tych z naszego stołu. Uważajmy też podczas spacerów, by pies nie zjadł czegoś znalezionego poza domem. Nawet niewielka ilość alergenu sprawi, że objawy będą się utrzymywać, a my uznamy, że dieta nie przynosi rezultatów.

Dorosły pies i alergia
Panuje obiegowa opinia, że alergie pokarmowe mogą pojawić się tylko u szczeniąt do szóstego miesiąca życia. Alergie pokarmowe jednak dotyczą też zwierząt dorosłych. W przypadku psów starszych nietolerancje pokarmowe często spowodowane są obniżoną odpornością, za którą odpowiadają czynniki stresowe bądź inne choroby, dlatego ważny jest kontakt z lekarzem.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.plemieduchow.pun.pl www.sp3a.pun.pl www.swiat-cs.pun.pl www.ritualclan.pun.pl www.cs-fartownia.pun.pl