Nasze zwierzaki

Najlepsze forum o zwierzętach


#1 2009-04-09 15:11:17

pysiunia133

pysiunia133

8943082 lub na tel. 5504171
Skąd: Łowicz
Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 88
Punktów :   
WWW

Zdrowie

Myszoskoczki to ogólnie bardzo zdrowe zwierzęta rzadko popadające w choroby. Czasem jednak cierpią na pewne dolegliwości, które jeśli są odpowiednio wcześnie rozpoznane, okażą się możliwe do wyleczenia. Poniżej przedstawiam najczęstsze dolegliwości myszoskoczków. Pamiętaj jednak, że gdy masz jakiekolwiek wątpliwości w sprawie zdrowia swoich pupili, nie wahaj się i idź do weterynarza.
Guz gruczołu zapachowego
http://www.myszoskoczki.com/foto/tumour.jpg

Występuje stosunkowo najczęściej u starszych samców, które przejawiają tendencję do częstszego zaznaczania terenu (poprzez pocieranie gruczołem o podłoże) niż samice. Jednakże występują także czasem u samic. Guz rośnie w różnym tempie. Gdy osiągnie pewien rozmiar, prawdopodobnie zacznie denerwować myszoskoczka i zacznie go on gryźć. Gdy guz urośnie do odpowiednich rozmiarów, weterynarz może go usunąć i założyć szwy. Myszoskoczek będzie przez następne kilka dni odczuwał ból (co jest zrozumiałe). W tym czasie trzeba bacznie obserwować pupila czy przypadkiem nie obgryza szwów. Uśpienie małego gryzonia nie jest w dzisiejszych czasach zbytnio ryzykowne, niemniej jednak powinieneś zostać o tym poinformowany przed zabiegiem.
Guzy w innych rejonach ciała są raczej rzadkie, a jeśli wystąpią, mogą być skutecznie usuwane przez weterynarza. Jeśli jednak wystąpią guzy wewnętrzne, niewiele możemy zrobić i wtej sytuacji najlepiej niestety uśpić zwierzę- zaoszczędzimy mu w ten sposób wiele cierpienia.
Problemy z uchem wewnętrznym
http://www.myszoskoczki.com/foto/ucho.jpg

Ta dolegliwość także częściej występuje u starszych osobników i jest rozpoznawana dzięki przechylonej głowie gryzonia. Jest to spowodowane głównie przez torbiel w uchu zwaną ,,cholesteatoma?. Jest to niestety nieuleczalna dolegliwość.
Przerost zębów
http://www.myszoskoczki.com/foto/teeth1.jpg

Przerost zębów może wystąpić gdy myszoskoczek straci jeden ze swoich siekaczy lub u starszych osobników, które nie ścierają już zębów tyle ile w młodości. Zazwyczaj jest to rozpoznawane, gdy myszoskoczek traci na wadze. By zapobiec temu problemowi, powinieneś raz na jakiś czas sprawdzać stan zębów swoich pupili. Weterynarz będzie potrafił skrócić zęby jeśli zajdzie taka potrzeba, bezboleśnie dla myszoskoczka.
Biegunka

Biegunka może być objawem choroby Tyzzera. Jest to bardzo poważna choroba. Jeśli Twój myszoskoczek ma biegunkę i jest apatyczny, powinieneś jak najszybciej go oddzielić od stada. Następnie powinieneś odwiedzić weterynarza i podać wszystkim myszoskoczkom antybiotyki. Infekcje, które powodują tę chorobę są bardzo łatwo rozprzestrzeniane. Wymyj klatkę rozcieńczonym wybielaczem. Choroba ta jest rzadko uleczalna, myszoskoczek zazwyczaj umiera po 24 godzinach. Jest jednak do uniknięcia przez pozostałych członków stada poprzez podanie antybiotyków, pod warunkiem, że nie wykazywały one objawów choroby (ale najprawdopodobniej są już zarażone). W chorobie Tyzzera nie zawsze występuje biegunka- to tylko jeden z objawów. Innym może być paraliż.
Innymi przyczynami biegunki mogą być Listeria lub Salmonella. W tych przypadkach myszoskoczki powinny być leczone w podobny sposób co przy chorobie Tyzzera. Listeria i Salmonella mogą być także przeniesione na człowieka, więc biegunka u myszoskoczków nie powinna być nigdy ignorowana.
Złamania kończyn

Złamania nie są zbyt częste u myszoskoczków, jeśli już występują, to raczej częściej łamane są tylne kończyny. Mimo iż dolegliwości te wyglądają bardzo poważnie (myszoskoczek ciągnący za sobą bezwładną kończynę), w rzeczywistości jednak nie są aż tak poważne i zazwyczaj leczą się samę, bez żadnej interwencji. Usztywnianie kończyny jest bezcelowe- mogłby jeszcze pogorszyć sprawę gdy myszoskoczek będzie próbował pozbyć się szyny. Kończyna zazwyczaj zrasta się w ciągu 2 tygodni, bez trwałego uszczerbku na zdrowiu myszoskoczka. Jeśli jednak jest to złamanie otwarte, prawdopodobną staje się infekcja. W takim wypadku należy udać się do weterynarza.
Powinieneś się także upewnić czy chwilowo kontuzjowany pupil jest w stanie dostać się do wody i pożywienia. Myszoskoczek ze złamaną przednią kończyną może mieć problemy z utrzymaniem pożywienia.
Złamania kończyn mogą wskazywać na niedobór wapnia lub innych składników w diecie.
Infekcje nosa

Występuje dość często. Najczęściej jest wywołana alergią. Myszoskoczki mogą dość łatwo uczulić się np. na pył trocin. Powodem mogą być także bakterie gronkowca Staphylococci bacilli. Weterynarz może przepisać maść antybiotykową. Powodem infekcji może być także ocieranie nosa podczas obgryzania prętów klatki. W takim wypadku trzeba przenieść myszoskoczka do akwarium.
Infekcje oczu

Nie jest to zbyt popularna dolegliwość. Jedną z przyczyn jest zazwyczaj pył z trocin, który przedostał się do oka gryzonia. Z oczu myszoskoczka będzie się wtedy wydobywać specyficzna ciecz. Leczeniem będzie w tym przypadku podanie antybiotyku przepisanego przez weterynarza. Oczywistym jest, że należy zmienić podłoże na inny rodzaj, np. żwirek dla kotów.
Infekcje uszu

Myszoskoczek może czasem uszkodzić swoje uszy podczas intensywnego czyszczenia, które odbywa się przy pomocy ostrych pazurów tylnych kończyn. Jeśli rany są niewielkie, wystarczy po prostu przemyć je wodą utlenioną, jeśli jednak są duże, należy skontaktować się z weterynarzem. Myszoskoczek może czasem dostać wybrzuszenia przy uchu właśnie z powodu zadrapań, które wygląda jak różowy kalafior. Nie jest to groźne, lecz jeżeli gryzoń będzie stale zawadzać o owe wybrzuszenie bazurem, może powstać rana. Wybrzuszenie samo w sobie nie jest groźne i nie wymaga usunięcia dopóki nie blokuje przewodów słuchowych.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.swiat-cs.pun.pl www.ritualclan.pun.pl www.cs-fartownia.pun.pl www.plemieduchow.pun.pl www.pedagogikawskiz.pun.pl