Nasze zwierzaki

Najlepsze forum o zwierzętach


#1 2009-04-11 17:16:24

pysiunia133

pysiunia133

8943082 lub na tel. 5504171
Skąd: Łowicz
Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 88
Punktów :   
WWW

CHOROBY ŚWINEK

BIEGUNKA:
Przyczyną rozrzedzonego i cuchnącego kału może być niewłaściwe żywienie, zatrucie lub rozpoczynająca się choroba bakteryjna. Doraźnym środkiem przeciwbiegunkowym jest węgiel. Przez kilka dni dietę świnki musimy przestawić na bardziej suchą. Przy wystąpieniu gorączki podajemy antybiotyki (skontaktujmy się wtedy z weterynarzem).

ZAPARCIA:
Najczęstszą przyczyną jest zbyt sucha dieta. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety na bardziej soczystą. Należy podawać więcej zielonki, owoców. Pokarm suchy (np. płatki czy ziarna) wskazane jest moczyć w mleku.

NIEDOBÓR WITAMIN:
Niedobór witaminy C powoduje puchnięcie i krwawienie dziąseł. Występuje dość często u świnek morskich, gdyż niektórzy hodowcy nie wiedzą o tym, że zwierzęta te nie syntetyzują w organizmie kwasu askorbinowego i należy podawać im dodatkowo preparaty zawierające właśnie witaminę C. Niedobór witamin B i A - doprowadza do porażenia i niedowładów. Przyczyną jest zbyt mało urozmaicone żywienie.

PARALIŻ:
Chorobę wywołuje wirus. Objawy - podwyższona temperatura ciała, spadek napięcia mięśniowego. W drugim etapie choroby dochodzi do spadku ciepłoty ciała i porażenia. Śmierć następuje po 8-14 dniach. Uśpijmy świnkę, aby zmniejszyć jej cierpienia.

ZAPALENIE MIĘŚNI:
Objawy - zaburzenia motoryczne tylnych kończyn. Zwierzę powłóczy jedną lub dwoma nogami. W czasie badania odruchów bólowych stwierdza się prawidłowe odruchy rdzeniowe, co pozwala nam w diagnozie wykluczyć niedowład. Przy zapaleniu mięśni możemy wyczuć zgrubienie w podudziach. Leczenie polega na stosowaniu masaży i środków rozgrzewających. Również powinniśmy poradzić się weterynarza.

ZŁAMANIA:
Przy złamaniach górnych odcinków kończyn rokowania są bardzo ostrożne. Należy ograniczyć maksymalnie możliwość ruchu świnki. W tym celu umieszczamy ją w bardzo małym pomieszczeniu, bez sprzętu do zabawy, jedynie z karmidełkiem i poidełkiem. Po ok. 10 dniach istnieje możliwość, że dojdzie do zrośnięcia się kości. W przypadku złamań dolnych części kończyn, zakładamy opatrunek gipsowy na okres ok. 8-10 dni, dlatego powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarzem.

PADACZKA:
Padaczka występuje u wszystkich ssaków. Przyczyny są naprawdę różne; malutki guzik mózgu, nadmierne podniecenie lub stres, uwarunkowanie genetyczne. Lek Luminalum należy podawać codziennie w małych ilościach stopniowo zmniejszając dawkę, podawać wraz z kolacją/śniadaniem. Na świnki morskie w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych lek ten działa stosunkowo długo, bo ok. 4 lata (u np. psów najwyżej 1 miesiąc). Zanotuj na kartce częstość występowania napadów i pokaż je weterynarzowi, przypisze ci receptę i dokładnie ustali dawkę leku.

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE:
Najczęstsza "choroba" u świnek. Są nimi w przypadku świnek pchły lub wszoły. Najczęstszym źródłem jest siano, pasożyty mogły tam się przenieść przez myszy np. z magazynu. Po stwierdzeniu obecności pasożytów w futerku świnki (białe kropki), przenosimy ją na chwilę do innego pomieszczenia i w tym czasie dokładnie sprzątamy i dezynfekujemy klatkę. Ściółkę wyrzucamy i wkładamy świeżą. Świnkę posypujemy Pularylem lub Pultoxem trzykrotnie w odstępach 5 dni. Powinniśmy wiedzieć o tym, że wszystkie dostępne nam preparaty działają jedynie na dorosłe formy pasożytów, nie likwidując jaj. Stąd konieczność powtórzenia zabiegu. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem który wypisze recepte, lub da nam swoje leki.

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE:
Mogą to być wiciowce, sporowce, orzęski i korzenionóżki - stosujemy Metronidazol. W przypadku stwierdzenia w kale nicieni lub tasiemca stosujemy Mebenvet jednorazowo w dawce 10 mg/kg ciała. Ale koniecznie powinniśmy poradzić się weterynarza.

RANY:
Świnki będące z natury zwierzętami towarzyskimi rzadko okaleczają się wzajemnie. Czasami tylko może dojść do walk samców o samice, których skutkiem są niegroźne rany wymagające odkażania i przemywania nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pes-manager.pun.pl www.animako.pun.pl www.magicfifa11.pun.pl www.juniorfansubs.pun.pl www.ghostriders-pokemod.pun.pl